Dopiero marzec, a my już myślimy o wakacjach! Jeśli planujesz wyjazd z małym dzieckiem, to pewnie wiesz, że to nie tylko odpoczynek, ale też… Wyzwanie. I to z najgrzeczniejszym dzieckiem! No bo co zabrać? Wózek? Nawet lekki i składany nie jest rozwiązaniem idealnym – w zatłoczonym miejscu, autobusie, na plaży, w lesie, w górach wózek staje się przeszkodą a nie ułatwieniem. Z maluchem na rękach przez kilka godzin też trudno mówić o odpoczynku. Są jeszcze nosidła turystyczne, które może dobrze sprawdzają się w górach, ale ważą niemało.

I tu z pomocą przychodzi Nosidełko Ergonomiczne!

Miękkie, bardzo szybkie do założenia, zajmuje mało miejsca w bagażu – choć raczej na czas podróży nie będziesz chciała go chować 🙂 Nosidełko ergonomiczne doskonale odciąża kręgosłup, dzięki czemu możesz nosić malucha przez wiele godzin i wciąż nie czuć zmęczenia. To rozwiązanie optymalne, a dziś dowiesz się trochę o tym jak wygląda podróż z nosidełkiem ergonomicznych w różnych środkach transportu. Znajdziesz u nas tylko rzetelne informacje zebrane na podstawie wywiadów z KZK GOP, Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym S.A oraz doświadczoną stewardessą – Olgą Kuczyńską z “Życia Stewardessy”.

Autobus

Te informacje przydadzą Ci się nie tylko na wakacyjnych wycieczkach, ale też przy codziennym podróżowaniu autobusem. Na nasze pytania odpowiedziała p. Anna Koteras, Naczelnik Działu Prasowego KZK GOP (przewoźnika, który funkcjonuje na górnym Śląsku).

Na pytanie, czy jest możliwość przejazdu z dzieckiem w nosidełku dostaliśmy następującą odpowiedź:

Takich zasad nie regulują żadne przepisy wewnętrzne KZK GOP, jednakże nadrzędnym celem zawsze powinno być zachowanie zasad bezpieczeństwa. Osoba przewożąca dziecko musi wziąć pod uwagę, że pojazd znajduje się w ruchu, może mieć miejsce np. gwałtowne hamowanie, czego skutkiem jest szarpnięcie wewnątrz pojazdu. Autobus bądź tramwaj może być zatłoczony. Dziecko powinno być umieszczone tak, żeby w takich sytuacjach w jak najmniejszym stopniu było narażone na możliwość np. jakiegoś urazu, przygniecenia itp.

Jeśli nie jesteś ze Śląska i korzystasz z usług innego przewodnika, pamiętaj, że warto czytać regulaminy. Co prawda większość przewoźników nie posiada żadnej zasady odnośnie do podróży z dzieckiem w nosidełku lub chuście, ponieważ jest to dość niszowy temat. Pamiętaj jednak, że w niektórych rejonach kierowca pojazdu może wyprosić z autobusu osobę, która zagraża bezpieczeństwu podróży. Oczywiście przejażdżka z Tulą w większości przypadków jest bezpieczna, zwłaszcza jeśli skorzysta się z oznaczonego miejsca dla matki z dzieckiem. Jeśli jednak autobus jest zatłoczony, sytuacja się komplikuje. Przygotuj się na taką sytuację i ważna rada: lepiej nie zabieraj ze sobą wielu ciężkich toreb. W razie czego dużo łatwiej będzie Ci wyjąć malucha z nosidełka, jeśli poprosi Cię o to kierowca.

Jeśli nie masz miejsca siedzącego, ale kierowca nie zwrócił Ci uwagi, postaraj się poprosić kogoś o ustąpienie. Jeśli nie masz takiej możliwości lub nie chcesz tego robić – postaraj się ustawić w taki sposób, aby móc chronić dziecko. Jak wspomniała rzecznik KZK GOP – pojazd znajduje się w ciągłym ruchu i musisz o tym pamiętać.

Jeśli podróżujesz KZK GOP, to mamy dla Ciebie dobrą informację – ten przewoźnik traktuje nosidełko tak samo jak wózek – jest ono przewożone bezpłatnie.

Samolot

Podróż samolotem jest wygodna, choć może być stresująca dla maluszka i rodzica. Przede wszystkim nosidełko pomoże Ci na lotnisku, będzie dużo wygodniej dla Ciebie i dziecka, podobnie z przejściem na pokład samolotu. Dodatkowo nie biorąc ze sobą wózka, nie musisz sprawdzać, czy wybrane przez Ciebie linie lotnicze oferują darmowy przewóz takiego sprzętu. Cezary Orzech, dziennikarz zajmujący się lotnictwem poinformował nas, że spokojnie można przewozić nosidełko:

Nosidełko nie jest traktowane jako bagaż, a jako jedno z niezbędnych akcesoriów, które można przewozić za darmo, podobnie jak pieluchy, czy lekki wózek składany.

Pamiętaj jednak, że pracownicy lotniska muszą skupić się przede wszystkim na bezpieczeństwie. Dlatego może się zdarzyć, że przy odprawie zostaniesz poproszona o to, by zdjąć nosidełka, nawet jeśli dziecko w środku śpi. Nie jest to częsta sytuacja i zazwyczaj spokojnie można zostać w Tuli, ale przygotuj się na taką ewentualność. Możesz być również poproszona o zostawienie nosidełka do prześwietlenia.

Jeśli chodzi o przebywanie na pokładzie samolotu – stewardessa będzie prosiła Cię o wyjęcie dziecka z nosidełka i posadzenie go na kolanach, aby przypiąć je pasami. Nosidełko jest jednak tak małe, że bez problemu umieścisz je w bagażu podręcznym. Samo przypięcie jest konieczne – chodzi o względy bezpieczeństwa i najlepiej jest zastosować się do tej zasady.

Bezpieczeństwo podczas podróży

Nosidełko jest praktyczne i wygodne, a wolne ręce dają tyle możliwości! Mimo wszystko zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności. Ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie, jednak zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się na jazdę z dzieckiem na nartach, łyżwach, rolkach, czy rowerze. Na pewno nie wsiadaj z maluszkiem w nosidełku do auta – ono nie zastąpi fotelika samochodowego, który jest stworzony w taki sposób, aby przewóz dziecka był jak najbezpieczniejszy.

KZK GOP zapytane o dodatkowe wskazówki dla Was, odpowiedziało bardzo rozsądnie i z pewnością ta rada przyda Wam się nie tylko podczas jazdy autobusem, ale też innymi środkami komunikacji:

Dla nas, jako organizatora komunikacji, najważniejsza jest kwestia dotycząca bezpieczeństwa wszystkich pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej. Podróżując z dzieckiem, na pewno trzeba bacznie zwracać uwagę na zachowanie podstawowych zasad dotyczących bezpiecznego podróżowania, niezależnie od tego, czy dziecko jest przewożone w wózku czy w inny sposób. Należy mieć na względzie, że pojazdy uczestniczą w ruchu drogowym, mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Osoby opiekujące się dzieckiem powinny zawsze brać pod uwagę te uwarunkowania i zachowywać zasady bezpieczeństwa, bez względu na sposób w jaki dziecko jest przewożone.

 

Mamy nadzieję, że teraz trochę pewniej czujesz się na myśl o podróży z maluchem 😉 Więcej o bezpieczeństwie podróżowania z dzieckiem w nosidełku już wkrótce! 

 

 

 

 

Menu