Dla osób, które już miały okazję oglądać i mierzyć nosidełko Tula, temat ten może wydać się oczywisty. Jednak dostajemy tak wiele pytań o to, który model nosidełka wybrać, że musimy odpowiedzieć! 🙂

Producent każdej marki zawsze określa, jaką wagę powinno mieć dziecko, które chcemy nosić w nosidełku. Czasami nie jest to miarodajne – zdarza się, że maluch, który ma 8 kg jest jeszcze za mały na nosidełko Standard, choć mieści się w “widełkach”. Z naszego doświadczenia wiemy, że wiek trochę lepiej oddaje różnice między rozmiarami. Oczywiście najlepiej jest przymierzyć nosidełko i jeśli tylko jesteście z okolic Śląska, to serdecznie do nas zapraszamy! Wiemy, że nie każdy ma taką możliwość, dlatego pamiętaj o prawie do zwrotu – masz 14 dni, aby spokojnie przymierzyć kupiony u nas produkt. Ale który model zamówić? Zaraz Ci odpowiemy 🙂

 1. FREE-TO-GROW
  To nosidełko regulowane – jego panel możesz zwężać lub rozszerzać. Regulacja dzieli się na trzy stopnie, które zazwyczaj wypadają w ten sposób:
  Najmniejsze ustawienie: ok. 3 – 5 msc.
  Średnie ustawienie: ok. 6 – 8 msc.
  Największe ustawienie: od ok. 9 msc do ok. 1,5 r.
  Wiele jednak zależy od Twojego dziecka, ponieważ każdy maluszek jest inny, proporcje też są tu istotne.
  Największe ustawienie nosidełka FTG odpowiada modelowi Standard, o którym przeczytasz poniżej.
  Regulacja to duża zaleta tego modelu i ciekawe rozwiązanie, na pewno też bardziej praktyczne i wygodne dla maluszka niż wkładka, którą można dokupić do modelu Standard. Niektórym może jednak przeszkadzać stosunkowo nieduży wybór wzorów – wynika to z tego, że FTG to najnowszy model nosidełek Tula.
  ftgg
 2. STANDARD
  Najpopularniejszy model nosidełka, charakteryzuje się dużym wyborem wzorów. Najczęściej wybierany jest przez rodziców, którzy chcą nosić dzieci samodzielnie siedzące i ich pociechy mają już ok. 8 – 9 miesięcy, więc regulacja nie jest im po prostu potrzebna. Model Standard jest nieco tańszy niż FTG. Jeśli chce się nosić w Standardzie mniejsze dziecko, istnieje możliwość dokupienia specjalnej wkładki dla niemowlaka. Jest to jednak rozwiązanie finalnie droższe niż zakup nosidełka FTG. Ponadto wkładka może uginać się pod cięższym dzieckiem, dlatego zaleca się jej używanie do ok. 3 miesięcy. Dlatego standard będzie świetnym wyborem dla trochę starszego, samodzielnie siedzącego dziecka.
  stand
 3. TODDLER
  Zazwyczaj sprawdza się w przypadku dzieci o 2 r. ż. Podobnie jak w modelu Standard, wybór wzorów jest duży. Zdarza się, że ktoś kupuje nosidełko Toddler dla młodszego dziecka, z myślą, aby starczyło na dłużej. Niestety nie jest to dobry pomysł – maluch “utopi się” w tak dużym nosidełku, które powinno być dobrze dopasowane, aby rodzic i dziecko czuli komfort. Do nosidełka Toddler nie można dokupić wkładki.
  tddler

Co jeszcze warto wiedzieć…

 1. SKĄD MAM WIEDZIEĆ, ŻE NOSIDEŁKO PASUJE NA DZIECKO?
  Najlepiej będzie jeśli przyjrzysz się ustawieniu nóżek względem panelu nosidełka. Wzorcowa sytuacja jest wtedy, kiedy panel nosidełka sięga od kolanka do kolanka dziecka, a maluszek ma swobodnie zgięte nóżki.
 2. KIEDY DZIECKO WYRASTA Z NOSIDEŁKA?
  Nosidełko ergonomiczne ma tę wspaniałą zaletę, że maluszek w nim nie wisi, dzięki czemu pozycja jest wygodna. Dlatego nie można jednoznacznie określić momentu, od kiedy nie można nosić dziecka. Najlepiej jest obserwować pozycję maluszka – kiedy panel zaczyna sięgać do połowy uda, jest to sygnał, że dziecko zaczyna powoli wyrastać z nosidełka.
 3. NOSIDEŁKA W CENTYMETRACH
  Poniżej znajduje się tabelka, w której znajdziesz szczegółowe dane na temat nosidełek Tula. Dzięki temu jeszcze łatwiej będzie Ci wybrać idealny dla Was model. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz zmierzyć u swojego dziecka odległość od kolanka do kolanka.

tabelka

kolll

 

Pamiętaj, że jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz do nas napisać: kasia@mamazen.pl lub zadzwonić: 508 012 016 🙂

Wasze pytania

Witam 🙂 Mój synek ma 3 miesiące, waży 5,5 kg. Chciałabym go nosić w nosidełku, ale nie wiem jaki model wybrać. Mogę prosić o poradę?

Dla takiego maluszka, który jeszcze nie siedzi, idealnym rozwiązaniem byłaby chusta. Pozwala ona na utrzymanie odpowiedniej pozycji dziecka i nie obciąża jego kręgosłupa. Jeśli jednak chce się Pani zdecydować na nosidełko, polecałabym model Free-To-Grow. Dzięki regulacji posłuży on do ok. 1,5 r. ż. Proszę pamiętać, aby nosić maluszka raczej doraźnie, niezbyt często i niezbyt długo.

Dzień dobry. Zastanawiam się nad nosidełkiem Tula. Moje dziecko ma 9 miesięcy. Rozważam model Standard oraz model Free-To-Grow. Jaki rozmiar powinnam wybrać?

Idealnym wyborem w tym wypadku będzie nosidełko w rozmiarze Standard. Nosidełko Free-To-Grow jest regulowane, jednak nie wykorzystałaby Pani jego możliwości i zapewne nosiłaby Pani dziecko tylko na najszerszym ustawieniu.

Witam serdecznie! Chciałabym zakupić nosidełko Tula Toddler, córka wyrosła już ze Standarda 🙂 Zastanawiam się jeszcze nad przedłużkami. Mogę prosić o informację o co w tym chodzi?

Przedłużki są świetnym rozwiązaniem, kiedy maluch dopiero wyrasta z nosidełka Standard, ale wciąż jest mu względnie wygodnie. W takiej sytuacji Toddler może być za duży i przedłużki sprawdzą się idealnie! Toddler pasuje zwykle na dzieci od 2 r. ż., więc proszę przemyśleć sprawę 🙂

Menu