Na skróty:

Jaką chustę do noszenia dziecka wybrać?

Chusta do noszenia dziecka  ma różne opinie. Jedni są w chustach zakochani i nie wyobrażają sobie bez nich macierzyństwa, inni podchodzą do tematu bardzo sceptycznie. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z macierzyństwem i chciałabyś dowiedzieć się o chustach czegoś więcej, to zapraszam Cię na krótką wycieczkę po chustach i ich rodzajach. 

Co to takiego właściwie ta chusta?

Chusta to kilka metrów materiału, którym przywiążemy (w slangu chustowym – zamotamy) dziecko. Już nasze babki i prababki nosiły swoje dzieci w chustach (chociaż wyglądało to inaczej niż dziś), więc nie jest to ani wynalazek nowy, ani też nie przywędrowały do nas z Afryki, jak często się uważa.

Różne chusty pozwalają na różne wiązania. Jest ich ponad 30 (o wiązaniach możesz więcej poczytać tutaj), dlatego warto wiedzieć co z jaką chusta możemy zrobić i kiedy może nam się przydać. 

Chusta Chusta do noszenia dziecka tkana wiązana - Little Frog
Chusta wiązana Little Frog

Chusta wiązana najlepsza od urodzenia.

Jeśli chcesz nosić dziecko praktycznie od pierwszych chwil, gdy pojawi się na świecie, do czasu, gdy będzie starszakiem, czyli aż do nawet 20 kg, polecamy wybrać chustę wiązaną tkaną skośno-krzyżowo. 

Zapytasz co to takiego?

Otóż splot skośno-krzyżowy to taki, w którym nitki osnowy (czyli motywu chusty) biegną na przemian po stronie zewnętrznej i wewnętrznej tkaniny. W praktyce oznacza to, że taki materiał jest bardzo wytrzymały, pracuje na wszystkie strony równomiernie otulając ciało dziecka, podtrzymując kręgosłup i stabilizując jego pozycję.

CHUSTA WIĄZANA to chusta długa, czyli zazwyczaj od 3,6 do 5,6 metra (jeśli chcesz wiedzieć jak dobrać odpowiedni rozmiar chusty zajrzyj tutaj). W chuście długiej możesz zamotać swoje dziecko, najlepiej z pomocą doradcy chustowego przodem do siebie (brzuszek do brzuszka), na biodrze lub na plecach. W odpowiednim wiązaniu z wykorzystaniem chusty długiej możesz być pewna, że nosisz swoje dziecko w bezpiecznej i prawidłowej dla jego rozwoju pozycji. 

Chusta elastyczna, łatwe rozwiązanie.

Chusty wiązane to także CHUSTY ELASTYCZNE. Są to chusty z elastycznej bawełny, które najpierw zawiązujemy na sobie, a potem wkładamy do nich dziecko.

Kiedy warto wybrać takie rozwiązanie?

Zaletą chusty elastycznej jest to, że możemy w każdej chwili włożyć lub wyjąć dziecko, bez konieczności rozwiązywania chusty. Tego typu chusty przydają się na kilka pierwszych miesięcy życia maluszka. 

Maksymalna, realna wytrzymałość chusty elastycznej to około 11-12 kg wagi dziecka. Producenci wskazują na kilka możliwych wiązań chusty elastycznej, jednak najłatwiejsze i najbardziej bezpieczne wiązanie to kieszonka. 

Firma Babylonia rozbudowała ofertę chust elastycznych o chusty z bambusem. Szczególnie rekomendowane na lato ze wglądu na jego chłodzące właściwości.

W ofercie tej firmy znajdziemy również chustę Cool wykonaną w 100% z recyklingowanych butelek PET. Szybkoschnąca, chłodząca chusta, świetnie sprawdzająca się w ciepłe dni. Chusta Cool możesz również używać np. w basenie. Materiał nie nasiąka, więc woda nie dodaje jej ciężaru, a wiązanie się nie poluźnia.  

Chusta elastyczna do noszenia dziecka - Babylonia
Chusta elastyczna marki Babylonia

Na szybkie wyjścia najlepsza chusta kółkowa.

Obok chust wiązanych dużą popularnością cieszą się również CHUSTY KÓŁKOWE. Chusty kółkowe to chusty o długości około 2 metrów. Tkane są tak samo, jak chusty wiązane skośno-krzyżowo. Posiadają dwa kółka, dzięki którym mocujemy chustę na ukos na swoim ramieniu. Następnie wkładamy w nią dziecko pozycjonując je na biodrze po przeciwnej stronie i dokładnie dociągamy materiał przez kółka. 

W chuście kółkowej najczęściej nosimy dziecko właśnie na biodrze. Instrukcje producentów wskazują również na wiązania z przodu lub na plecach, natomiast mogą one powodować zbyt duży rozstaw nóżek dziecka. Chusta kółkowa to dobre rozwiązanie na krótkie noszenie (do godziny). Można jej używać w domu, w przeniesieniu maluszka z samochodu do sklepu lub kiedy chcemy coś szybko załatwić.

UWAGA! Zdecydowanie nie zalecamy noszenia dziecka w chuście w pozycji “kołyski”, czyli poziomo. Taka pozycja nie wspiera prawidłowego rozwoju bioderek i kręgosłupa. 

Chusta kółkowa do noszenia dziecka - LennyLamb
Chusta kółkowa marki LennyLamb

Pouch, gdy nie chcesz/ nie umiesz zawiązać chusty.

Jest to szczególnego rodzaju chusta do noszenia dziecka, a dokładniej to kawałek elastycznego materiału zszyty na końcu. Zakłada się go na siebie na skos. Z jednej strony spoczywa na naszym ramieniu, a z drugiej tworzy się miejsce na dziecko na wysokości biodra. Jest to odpowiednik chusty elastycznej jakby “na gotowo” zawiązany. Bardzo łatwa do założenia, ponieważ nie ma potrzeby jej wiązania chusty, wystarczy ją na siebie włożyć.

Można również zaopatrzyć się w pouch składający się z dwóch takich kawałków materiału. Wówczas zakładamy po jednym na każde ramie, a dziecko możemy włożyć przed nami w pozycji brzuszek do brzuszka. Pouche występują w różnych rozmiarach. Rozmiar powinniśmy dopasować do swojej rozmiarówki ubrań, aby chusta nie była ani za ciasna ani za luźna. POUCHE  polecam dla dzieci samodzielnie siedzących.

Chusta do noszenia dziecka - pouch
Pouch marki Babylonia

Co jeszcze musisz wiedzieć o chustach do noszenia niemowląt?

Chusta do noszenia dziecka może być wykonana z najprzeróżniejszych materiałów. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych dodatków, aby uatrakcyjnić chustową ofertę. Znajdziecie zatem chusty tkane z bambusem, wełną, jedwabiem, lnem czy tencelem. To tylko kilka możliwych opcji. Każdy dodatek nadaje chuście inne właściwości, np. bambus chłodzi, a wełna grzeje. 

Jaką chustę zatem wybrać?

Na początek przygody z chustowaniem polecamy jednak chustę do noszenia ze 100% bawełny. Po pierwsze taką chustę łatwiej zawiązać, niż np. chustę z dodatkiem bambusu, która się troszkę ślizga. Po drugie chusty bawełniane są dostępne w przystępniejszych cenach niż chusty z dodatkami. Jeśli okaże się, że noszenie dziecka w chuście nie jest jednak dla Was, nie będziesz żałować drogiego zakupu. 

Sprawdź także, czy chusta, którą planujesz kupić, szczególnie ta wiązana, ma krawędzie w różnych kolorach i zaznaczony środek. Jeśli jesteś początkująca ułatwi Ci to wiązanie chusty.

Splot skośno- krzyżowy. Dlaczego to jest ważne?

Warto wiedzieć również, że nie każda chusta do noszenia dziecka nadaje się faktycznie do tego celu. Na rynku jest sporo produktów, które nazywają się “chustą”, ale faktycznie się do noszenia dziecka nie nadają. Przede wszystkim ważne jest by chusta tkana skośno-krzyżowo właśnie taka faktycznie była.

Splot skośno-krzyżowy
Splot skośno-krzyżowy

Zdarza się, że producent opisuje tak chusty. W rzeczywistości materiał jest zwykłą tkaniną niemającą z prawdziwą chustą nic wspólnego. Tutaj wyznacznikiem jest cena. Dobra chusta do noszenia powinna kosztować przynajmniej około 180 – 200zł. Jeśli nowa chusta kosztuje 60zł to na pewno nie jest chustą tkaną skośno-krzyżową. To raczej kawałek materiału uszyty z pierwszej lepszej tkaniny. Taka chusta nie będzie odpowiednio pracować i nie zapewni komfortu noszenia. Będzie się wpijać zarówno Tobie, jak i maleństwu.

Niestety sama kupiłam taką chustę na początku mojej przygody z noszeniem. Zaopatrzyłam się w nią w zwykłym sklepie z akcesoriami dla dzieci. Sprzedawca nie miał kompletnie pojęcia o chustach, a sam produkt był po prostu jednym z setek w ofercie sklepu.

Chcesz uniknąć takiego błędu?

Kup chustę w specjalistycznym sklepie, stacjonarnie lub przez internet (np.w MamaZen.pl ) albo skonsultuj zakup z jednym z doradców noszenia.

Zwróć również uwagę czy chusta spełniają odpowiednie standardy np. jeśli chodzi o materiał jest to Standard 100 by OEKO-TEX®. Również barwniki wykorzystane do barwienia materiałów muszą być bezpieczne dla dzieci. Do chusty powinna być także dołączona instrukcja

dobrze dobranej chuście do noszenia, świat stoi przed Wami otworem. Razem ze swoim maluszkiem możecie robić wiele przyjemnych rzeczy, niedostępnych dla rodziców tylko “wózkowych”. Np. wycieczka w góry, spacer po plaży, po lesie, zwiedzanie itd. Maleństwo bezpiecznie wtulone w rodzica, będzie Wam towarzyszyło i uczestniczyło w pełni w Waszym życiu rodzinnym.

Nosisz już w chuście? Daj znać, jaką wybrałaś i dlaczego. 🙂


#babylonia #coast #flexia #FTG #kavka #lennylamb #nosidelko #nosidelkoergonomicze #tula #zaffiro chustadladziecka chustadonoszenia kubek longies pieluchy wielorazowe pieluszki pieluszkowanie tatuaże torba ubranka manymonths wielopielo wiązanie

Menu