Czy Twój maluch jest bezpieczny na wakacjach?

Pierwsza pomoc wciąż nie jest tematem powszechnie znanym – też to zauważyliście? Kilkakrotnie różne badania społeczne wykazały, że dorośli ludzie często nie mają pojęcia, jak pomóc innej osobie w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. A przecież to niezwykle ważny temat! Zwłaszcza na wakacjach, gdzie lepiej znać pewne schematy zachowań i czuć się dzięki temu bezpiecznie. Dlatego dziś mamy dla Was kilka rad na ten temat.

Uważaj na udar słoneczny

W okresie wakacji należy wyjątkowo uważać na szkodliwe działanie promieni słonecznych – siedzenie w pełnym słońcu w samo południe nie jest dobrym pomysłem. Jeśli dziecko ma nieosłoniętą głowę, może dojść do udaru słonecznego, który objawia się poprzez nudności, silny ból głowy, zaburzenia przytomności, a także silne osłabienie. Wtedy niezwłocznie należy udać się z dzieckiem w zacienione miejsce. Kompresy z chłodnych, wilgotnych ręczników i podawanie zimnej wody do picia powinny przynieść mu ulgę. Jeśli jednak dziecko traci przytomność, należy szybko wezwać pogotowie.
Wakacje - udar słoneczny pierwsza pomoc.

Gdy dziecko sie zaksztusi

Zakrztuszenie może przydarzyć się nie tylko podczas wakacji, więc tym bardziej warto znać zasady postępowania w takiej sytuacji. Jeśli dziecko kaszle, robi się czerwone lub sinieje na twarzy, to przede wszystkim nie zaglądaj mu do buzi i nie usuwaj niczego z gardła! Zapytaj, czy może oddychać, a jeśli nie – zachęcaj do kaszlu. Jeśli jest to nieefektowne spróbuj uderzyć je między łopatki oraz ucisnąć nadbrzusze. Obserwuj reakcje dziecka i w jeśli wciąż nie będzie mogło oddychać, niezwłocznie zadzwoń po pogotowie.

Użądlenia owadów mogą być niebezpieczne

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest świetnym sposobem na wakacyjny odpoczynek. Podczas zabawy w lesie, nad wodą, czy na pikniku, może zdarzyć się, że dziecko zostanie użądlone przez owada. Jeśli sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy – należy przede wszystkim obserwować i uspokajać.

Jeśli dziecko zaczyna puchnąć, natychmiast trzeba zadzwonić na pogotowie. Wstrząs uczuleniowy wiąże się z silnymi dusznościami, które są niebezpieczne dla życia dziecka. Jednak w sytuacji, gdy obrzęk jest bardzo niewielki i nie pojawiają się duszności, należy po prostu uspokoić dziecko i schładzać miejsce użądlenia, aby zmniejszyć ból. Należy również sprawdzić, czy owad zostawił żądło, jeśli tak, trzeba delikatnie usunąć je pęsetą.

Ukąszenia owadów - pierwsza pomoc.

[block]0[/block]

Choć często boimy się wyżej wymienionych sytuacji, trzeba pamiętać, że odpowiednie przygotowanie pomoże nam zachować spokój i pomóc maluchowi. Poza tym wiedza i świadomość pozwolą się zrelaksować, bo w żadnej sytuacji nie będziemy bezradni.

Dlatego zaraz obok apteczki w wakacyjnej torbie powinien się znaleźć też poradnik Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt. Jest maksymalnie praktyczny! Twarda okładka i kompaktowy rozmiar sprawiają, że można nosić go przy sobie. Strony połączone są za pomocą spirali, więc masz pewność, że poradnik nie zamknie się sam w nieoczekiwanym momencie. Grube kartki umożliwiają szybkie przeglądanie, a rozmieszczone na nich informacje podane są w bardzo prosty i obrazowy sposób. Na każdej stronie znajdziesz numery alarmowe, co może przydać się w stresującym momencie. Autorem tak funkcjonalnego poradnika jest Mikołaj Laski, ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem, więc wszystkie informacje podparte są wiedzą płynącą z doświadczenia.

poradnik-pomocy

Następny wpis
Wakacyjny niezbędnik
Menu