Bezpieczne wakacje z maluchem

Pierwsza pomoc wciąż nie jest tematem powszechnie znanym – też to zauważyliście? Kilkakrotnie różne badania społeczne wykazały, że dorośli ludzie często nie mają pojęcia, jak pomóc innej osobie w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. A przecież to niezwykle ważny temat! Zwłaszcza na wakacjach, gdzie lepiej znać pewne schematy zachowań i czuć się dzięki temu bezpiecznie. Dlatego dziś mamy dla Was kilka rad na ten temat.

 

Udar słoneczny

W okresie wakacji należy wyjątkowo uważać na szkodliwe działanie promieni słonecznych – siedzenie w pełnym słońcu w samo południe nie jest dobrym pomysłem. Jeśli dziecko ma nieosłoniętą głowę, może dojść do udaru słonecznego, który objawia się poprzez nudności, silny ból głowy, zaburzenia przytomności, a także silne osłabienie. Wtedy niezwłocznie należy udać się z dzieckiem w zacienione miejsce. Kompresy z chłodnych, wilgotnych ręczników i podawanie zimnej wody do picia powinny przynieść mu ulgę. Jeśli jednak dziecko traci przytomność, należy szybko wezwać pogotowie.

Zakrztuszenie dziecka

Zakrztuszenie może przydarzyć się nie tylko podczas wakacji, więc tym bardziej warto znać zasady postępowania w takiej sytuacji. Jeśli dziecko kaszle, robi się czerwone lub sinieje na twarzy, to przede wszystkim nie zaglądaj mu do buzi i nie usuwaj niczego z gardła! Zapytaj, czy może oddychać, a jeśli nie – zachęcaj do kaszlu. Jeśli jest to nieefektowne spróbuj uderzyć je między łopatki oraz ucisnąć nadbrzusze. Obserwuj reakcje dziecka i w jeśli wciąż nie będzie mogło oddychać, niezwłocznie zadzwoń po pogotowie.

Użądlenia owadów

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest świetnym sposobem na wakacyjny odpoczynek. Podczas zabawy w lesie, nad wodą, czy na pikniku, może zdarzyć się, że dziecko zostanie użądlone przez owada. Jeśli sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy – należy przede wszystkim obserwować i uspokajać. Jeśli dziecko zaczyna puchnąć, natychmiast trzeba zadzwonić na pogotowie. Wstrząs uczuleniowy wiąże się z silnymi dusznościami, które są niebezpieczne dla życia dziecka. Jednak w sytuacji, gdy obrzęk jest bardzo niewielki i nie pojawiają się duszności, należy po prostu uspokoić dziecko i schładzać miejsce użądlenia, aby zmniejszyć ból. Należy również sprawdzić, czy owad zostawił żądło, jeśli tak, trzeba delikatnie usunąć je pęsetą.

[block]0[/block]

Choć często boimy się wyżej wymienionych sytuacji, trzeba pamiętać, że odpowiednie przygotowanie pomoże nam zachować spokój i pomóc maluchowi. Poza tym wiedza i świadomość pozwolą się zrelaksować, bo w żadnej sytuacji nie będziemy bezradni. Dlatego zaraz obok apteczki w wakacyjnej torbie powinien się znaleźć też poradnik Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt. Jest maksymalnie praktyczny! Twarda okładka i kompaktowy rozmiar sprawiają, że można nosić go przy sobie. Strony połączone są za pomocą spirali, więc masz pewność, że poradnik nie zamknie się sam w nieoczekiwanym momencie. Grube kartki umożliwiają szybkie przeglądanie, a rozmieszczone na nich informacje podane są w bardzo prosty i obrazowy sposób. Na każdej stronie znajdziesz numery alarmowe, co może przydać się w stresującym momencie. Autorem tak funkcjonalnego poradnika jest Mikołaj Laski, ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem, więc wszystkie informacje podparte są wiedzą płynącą z doświadczenia.

 

poradnik-pomocy

Następny wpis
Wakacyjny niezbędnik
Menu