5 powodów, dla których warto nosić wełnę merino

Hej! Dziś trochę o ubraniach z wełny merino – znacie? Nosicie? Warto zainteresować się tematem, bo jesień coraz bliżej

  1. Wełna merino to wybawca każdej mamy, która od pralki odchodzi jedynie po to, aby ugotować obiad lub pobawić się z dziećmi. Runo owiec merynosowych jest dość odporne na ubrudzenia! Ale to nie wszystko – regeneruje się podczas kontaktu z tlenem i nie wchłania zapachów, co oznacza, że czasem wystarczy tylko wywietrzyć ubranie, a nie wrzucać je do pralki.
  2. Pożegnaj się z żelazkiem. Jeśli prasowanie to dla Ciebie udręka – bez obaw, ubrania z wełny merynosów nie gniotą się, a po praniu zawsze odzyskują swój pierwotny kształt.
  3. Nie myśl, że wełna merino sprawdzi się tylko w okresie zimowym! Merynosy zostały obdarzone przez naturę runem, które zależnie od temperatury może je chłodzić lub grzać. Dlatego nawet pozornie cienki sweterek z tej tkaniny da Ci zimą więcej ciepła niż dwa razy grubszy kardigan z akrylu.
  4. Merino rośnie razem z dzieckiem! Nie, nie, ta wełna nie ma właściwości rozciągania się jak guma 🙂 Są jednak firmy (np. ManyMonths), które projektują te ubranka tak, by starczyły na jak najdłuższą ilość czasu. Przede wszystkim dlatego, że odpowiednio prana wełna merynosów jest bardzo trwałym materiałem i szkoda się jej pozbywać, gdy dziecko wyrośnie, a ubranie wciąż jest w doskonałym stanie. Stoi jednak za tym również cena. Prawdę mówiąc są to ubranka o wiele droższe niż te, które znajdziemy w sieciówkach – nie płacisz jednak za metkę prestiżowej firmy, a za wygodę, jaką daje noszenie tej tkaniny.
  5. Zaraz, zaraz, jaką wygodę? Przecież wełna gryzie i drapie – jeśli tak pomyślałaś, jesteś w wielkim błędzie, bo to materiał bardzo przyjemny w dotyku. Używany jest nie tylko do tworzenia kobiecych sweterków, czy dziecięcych ubranek, ale też powstaje z niego bielizna termoaktywna dla sportowców, a to chyba najlepiej potwierdza jego wygodę.

manymooo

Oczywiście ubrania z wełny merynosów są wspaniałe, ale mają pewną niewielką wadę. Najlepiej prać je ręcznie i w zimnej wodzie. Nie ma mowy o dodawaniu środków zmiękczających, czy wirowaniu w pralce! Wełna merino prana w zbyt wysokiej temperaturze może się skurczyć – niestety wiem to z własnych doświadczeń 🙂

Nie da się jednak ukryć, że to tkanina wyróżniająca się wśród dzisiejszych ciuchów, jakie zwykliśmy nosić. Włókna sztuczne są tanie i często bardzo dobrze imitują swoim wyglądem naturalne materiały, ale niestety – łatwo mogą dopuścić do przegrzania lub wyziębienia organizmu, na co należy uważać w przypadku dzieci. Ponadto po jednym sezonie są zużyte, materiał zaczyna się niszczyć, mimo częstego prania może pochłaniać nieprzyjemne zapachy, np. dymu z papierosów.

Czasem warto jest zamiast trzech sweterków z akrylu, kupić jeden, ale z wełny merynosów. A Wy kupujecie ubrania z naturalnych tkanin? Jakie materiały lubicie najbardziej?

 

Poprzedni wpis
Wakacyjny niezbędnik
Następny wpis
Najbardziej jesienne Tule
Menu